دسته بندی نشده

وزیر بهداشت: کرونا تاثیرات رفتاری و اجتماعی سنگینی بر جامعه داشته است

این پست نیز در دسترس است: فارسی

کرونا تاثیرات رفتاری و اجتماعی سنگینی بر جامعه داشته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری تهران، سعید نمکی در مراسم گفتگوی هفته که با حضور وزیر بهداشت به میزبانی وزارت آموزش و پروش برگزار شد، اظهار داشت: همین الان ۵ میلیون واکسن آنفلوآنزا که از فرانسه آمده را آمریکایی ها در یکی از فرودگاه ها بلوکه کرده اند و مدت هاست که اجازه نمی دهند ما این واکسن ها را بیاوریم و راه را بر ما بسته اند.

  وی یادآور شد: در شرایطی اواخر دسامبر و دی ماه سال گذشته، مواردی از بیماری در چین گزارش شد با توجه به شناختی که از آنتی ژن و شاکله ایمونوژیک ویروس داشتم، به همکارانم گفتم این موجود که اسم  آن را شترگاو پلنگ گذاشته ام، همه کاری با بشریت خواهد کرد؛ لگد می زند، گاز می گیرد و شاخ می زند و باید خودمان را برای مقابله با آن آماده کنیم.

  وی افزود: خودمان را برای مقابله با کرونا آماده کردیم. اوایل بهمن در هیات دولت داد می زدم که باید راه ها را ببندیم و این اقدامات را انجام داد و گفتم که اگر این آتش به نیستان این کشور افتاد، دامن تک تک اعضای کابینه را خواهد گرفت و فکر نکنید که به کشور می آید و سوار بر کشتی می شود و از خلیج فارس و دریای عمان رد می شود. 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: همان روزهای اول به همکارانم گفتم اگر نسیم باشد، شما طوفان فرض کنید. اولین گامی که برداشتیم، سنگرآرایی بود و تجربه ای که از دوران دفاع مقدس داشتیم را برای یک پروژه ملی به کار گرفتم. اول سنگرآرایی کردیم و دیدید که در طوفان بیماری در قم و گیلان، بیماری پشت در بیمارستانها نماند. 

دکتر نمکی اضافه کرد: هنوز طوفان بیماری به کشورهای اروپایی و آمریکا نرسیده بود داشتند مثل همیشه که با ما با خباثت برخورد می کنند، مدیریت نظام جمهوری اسلامی را زیرسوال می بردند و می خواستند ذهن مردم را مشوش کنند، تازه طوفان بیماری که به آنها رسید، فهمیدند چه خبر است. وقتی بیماری به آن کشورها رسید، ترامپ که می گویند یکی از دلایل عدم رای آوردنش کرونا بود در آمریکا ۱۱۱ میلیارد دلار غیر هزاران میلیارد دلاری که صرف سایر حوزه ها کردند، تا سه ماه پیش به نظام سلامت اختصاص داد و انگلیسی ها ۲۲ میلیارد پوند فقط در نظام سلامت هزینه کردند. 

وی خاطرنشان کرد: با موافقت مقام معظم رهبری مقرر شد که یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا به ما بدهند که تا یک ماه پیش، ۳۰ درصد از آن را گرفته بودیم و با توجه به شرایط پیش آمده، رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور دستور رسیدگی دادند، اخیرا باقی مانده آن در حال تخصیص است.  

وزیر بهداشت تصریح کرد: در این شرایط تحریم، مبارزه با کرونا خیلی سخت بود. وقتی می خواستیم ماسک یا لوازم حفاظت فردی به کشور وارد کنیم، خبر می دادند که در فلان فرودگاه، این محموله را قفل کردند. همین الان ۵ میلیون واکسن آنفلوآنزا که از فرانسه آمده، آمریکایی ها در یکی از فرودگاه ها بلوکه کرده اند و مدت هاست که اجازه نمی دهند ما این واکسن ها را بیاوریم و راه را بر ما بسته اند. 

دکتر نمکی گفت: ایران با دست های بسته در اقیانوس بلا شنا کرد و توانستیم با لطف خدا و همدلی، میزان مرگ روزانه بیماران را در کمتر از دو ماه به حدود ۳۰ نفر برسانیم و میزان بستری ها را به کمتر از یک پنجم کاهش دادیم و در فروردین و اردیبهشت امسال، با بسیج ملی بعد از دفاع جانانه همکاران ما، یکی از طلایی ترین ایام را رقم بزنیم.

وی اظهار داشت: همکاران ما در شرایطی که همه از ترس ویروس فرار می کردند، تن به آتش بلا زدند و مثل پروانه، دور بیماران چرخیدند و بسیاری از آنها از پا افتادند و شهید شدند. هر کدام از اینها برای ما یک حماسه است که از حماسه دفاع مقدس، بسیار زیباتر جلوه کرد. 

وزیر بهداشت تاکید کرد: بعد از روزهای خوبی که در فروردین و اردیبهشت داشتیم، دچار یک رخوت و خوش باوری شدیم. من مصاحبه زیاد کردم و بارها گفتم که ساده انگاری نکنیم، هر لحظه ممکن است از گوشه هایی از این زمین گل بخوریم که گل هم خوردیم و هنوز هم به دلیل ساده انگاری اوضاع، داریم گل می خوریم و هنوز باور نکرده ایم که این بیماری جدی است و مرتب این ویروس دچار متاسیون می شود. 

دکتر نمکی با اشاره به اجرای طرح محله محور مبارزه با کرونا در کشور در روزهای آینده، گفت: یکی از محورهای عمده این طرح به کمک وزارت آموزش و پرورش مربوط می شود. دستمان را به سمت معلمان کشور دراز می کنیم. امروز دیگر روزگار پدرسالاری نیست بلکه روزگار کودک سالاری است و رستورانها، نوع سفارش فست فود، شهری که خانواده می خواهد سفر کند را بچه ها انتخاب می کنند و اگر معلمان، آگاهی دانش آموزان را بالا بردند، می توانند تاثیرات بسیار مهمی در خانواده ها بگذارند. یکی از ابعادی که در آموزش، اجرا، ماندن افراد در قرنطینه و رعایت فاصله گذاری می توانند به ما کمک کنند، معلمان از دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم هستند. 

وی خاطرنشان کرد: معلمان می توانند بر روی دانش آموزان تاثیرات بسیار زیادی داشته باشند و بچه ها می توانند در خانواده و رعایت توصیه ها و دستورالعمل ها موثر باشند به جای اینکه به والدین بگویند خسته شده ایم و بیایید به مسافرت برویم، می توانند بگویند که الان وقت مسافرت نیست و ما هم سعی می کنیم خودمان را آلوده و مملکت را گرفتار نکنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز کرونا تاثیرات رفتاری و اجتماعی سنگینی بر جامعه داشته است. کودکی که پرواز می کند تا در آغوش مهربان پدر بزرگ و مادر بزرگ، جای گیرد، ما آن  را قیچی کرده ایم. بجای مهرگستری، مهرستیزی به بچه ها آموزش می دهیم که خیلی ها متوجه نیستند که یک آغوش سراسر مهربانی را با دیواری خشن به نام فاصله گذاری، از بچه ها گرفته ایم که تاثیرات بسیار منفی خواهد گذاشت. 

دکتر نمکی تاکید کرد: ایزولاسیون و عدم رفت و آمدهای خانوادگی و عدم بازی بچه ها با همسالان خود در محیط های مختلف از جمله مدرسه، یکی از مشکلات کرونا است. مدرسه فقط جای درس آموزی نیست بلکه جای مهربانی، محبت، رفاقت و تمرین دوستی های کودکانه است و خیلی از دوستان من همان همکلاسی های دوران مدرسه هستند و از دانشگاه، کمتر دوست گرفته ام تا مدرسه.

وی افزود: کاستی های روح و روان ناشی از فاصله گذاری و ایزولاسیون را باید ترمیم کنیم و برای آن چاره اندیشی کنیم چون در آینده اثرات بسیار تلخی به همراه خواهد داشت. این انزوا، خشونت، نامهربانی و گریز از دایره های محبت در آینده گرفتاری های زیادی ایجاد خواهد کرد و از جمله افسردگی، مشکلات روحی، روانی و خلقی در بچه ها به شدت بالا خواهد رفت. 

وزیر بهداشت یادآور شد: یکی از مواردی که اخیرا با رییس سازمان صدا و سیما صحبت کردم این بود که به دلیل پرهیز از آلودگی به ویروس و رعایت پروتکل های بهداشتی، خوراک برای خانواده ها نداریم و اگر بگوییم در خانه بنشینید، تلویزیون مدام سریال ها و بحث های تکراری پخش می کند که بدون ماسک و مربوط به سالهای قبل است و وقتی بچه تلویزیون می بیند می گوید اگر رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک واجب است، چرا اینها رعایت نمی کنند. نمی داند که ساخت آن مربوط به سه سال پیش است. به رییس سازمان صدا و سیما گفتم با رعایت پروتکل ها، محصولات جدید تولید کنید. 

دکتر نمکی افزود: علاوه بر سامانه ارزشمند شاد، باید روش هایی ابداع کنیم که بچه ها از دل مردگی بیرون بیایند چون در آینده شما را گرفتار می کند و اگر روزی هم مدرسه باز شد، قطعا مطمئن باشید که بچه هایی که تحویل می گیرید، آنهایی نیستند که قبل از تعطیلات تحویل داده بودید. 

وی بیان داشت: با اعتباری که در سازمان برنامه و بودجه دارم در کنار وزیر آموزش و پرورش در راستای حل مشکلات وزارت آموزش و پرورش کمک می کنم تا بتوانیم راهکارهایی برای اعتبارات بیشتر پیدا کنیم. به عنوان نمونه اخیرا به آذربایجان غربی سفر کرده بودم که می گفتند در این استان یک هزار مدرسه، سرویس بهداشتی ندارند که این تعداد برای یک استان، خیلی زیاد است. 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: می توانیم برای حل مشکلات وزارت آموزش و پرورش برنامه ریزی کرده و با همکاری سازمان برنامه و بودجه در این جهت حرکت کنیم و باید در این دوره باید بازنگری کنیم که چگونه مدارسی با استانداردهای بهداشتی از نظر فضای روانی و سازگار با روح دانش آموزان داشته باشیم. 

دکتر نمکی گفت: درست در ایام تنهایی و غربت این سرزمین بود که یک قلدر زبان نفهم بی منطقی بر کشور آمریکا حاکم شد و معادلات دنیا را بهم ریخته بود و این سرزمین در اوج تنهایی خودش قرار داشت. گرچه مقام معظم رهبری فرمودند که هیچ اعتمادی به هیچ رییس جمهوری در آمریکا نیست و این فرمایش بسیار درستی است اما خرد و بی خردی، تاثیر خود را در جهان می گذارد. وقتی ترامپ برای انتخابات خیلی تقلا می کرد گفتم حتی اگر خون شهید سلیمانی هم باشد باید گریبان این مرد فاسد بی منطق را بگیرد؛ از نزدیک توفیق داشتم که در سالهایی که سردار سلیمانی در منطقه با تروریسم مبارزه می کرد، لجستیک این کار را فراهم می کردم و این مرد بزرگ همه زندگی اش را برای مبارزه با تروریسم گذاشته بود و این نازنین را تروریسم خواندند و به شهادت رساندند، یک جایی باید خونش دامن یکی را می گرفت که البته این یکی از چشمه ها و صحنه های این گرفتاری است و ترامپ و تیمش باید سالها تاوان خون شهید سلیمانی را بپردازند. دکتر نمکی در پایان این نشست  این شعر را تقدیم به مدافعان سلامت، معلمان و همه مردم کرد.  “پاییز بود و نم نم باران گرفته بود راه گلو زبغض فراوان گرفته بود با ردپای نرم نسیمی که می گذشت آغوش کوچه بوی بیابان گرفته بود در زیر قطره های زلالی که می چکید تندیس خاطرات کهن جان گرفته بود در پنجه های زرد چنار بلند باغ  کف بین باد فال پریشان گرفته بود  در پیچ کوچه فقیری نشسته خیس یک بخچه درد و رنج به دامان گرفته بود  طفلی نحیف دسته چتتری بلند را  با دست های کوچک و لرزان گرفته بود  می خواستم بلند بگوییم و بشنویم  از جور روزگار صدامان گرفته بود  رفتم که شعر ناب بگویم برای شان  افسوس سطر عاطفه پایان گرفته بود  پاییز بود و تنگ تر از بغض آسمان دل در هوای غربت ایران گرفته بود”

نمایش بیشتر
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x